27 Ekim 2014 Pazartesi

Kilis şehitlerinin yaşamları kavga çağrısıdır

“Düşman hain
Düşman pusuda olsa
Elde silah
Dilde türkü
Yürekte sevda
Aynı gecelerin safağı
Aynı aşkların bedeni
Aynı kavgaların yoldaşı
Ve aynı toprağın hamuruydular
Altı kavga adamı
Altı tan atışıydılar
Ay dolandı yine
Günaştı”

Dünden bugüne taşınan  devrim ve sosyalizm savaşımımız, yaşamı değiştirme, dönüştürme ve yeniden kurma  kavgası olarak sürüyor. Bu kavga biz komünist devrimcilere, hem her türlü olanaklar sunuyor ve hem de daha büyük fedakarlık yapmayı bekliyor. Devrim için yola çıktığımıza göre, bizleri engellerin, tuzakların, işkencelerin, zulümlerin beklediğini biliyoruz demektir. O halde devrimci komünist amacımız ve geleceği fethetme tutkumuz, ancak yüksek fedakarlık coşku ve cesaret üzerinde yükselir.

Devrim ve sosyalizm kavgasını yükseltmek için ülkeye giriş yaparken 27 Ekim 1992’de  Kilis sınır boylarında altı can yoldaşımız düşmüştü toprağa. Altısı da kavgaya sevdalı, davaya yürekten bağlı ve ölümü seve seve kucaklamaya hazır M-18 gerillasıydı. Devrim yapmak için yola çıkan öncelimiz TKP-ML Hareketi, kurulduğundan itibaren  faşizme ve sermayeye karşı uzlaşmaz bir savaşım hattında yürüdü. Kavganın ileriye taşınması için onlarca şehitler kattı devrim kavgasına şehitlerimiz  bu savaşta zorlukların, zorlu kavgalarla yenmekten, geçtiğini derinden kavramış, kavgamızın kızıl gülleriydiler. 

Faşist diktatörlük zulüm ve sömürü üzerinde yükselen  egemenliğini sürdürebilmek için, her zaman devrimci ve komünist öncüleri hedef aldı.O da biliyordu ki, yığınları koyun gibi sessizce yönetmenin yolu devrimci ve komünist öncüleri ezmek ve ortadan kaldırmaktan geçiyor. Onun için devrimci ve komünist önderlere,yurtseverlere pervasızca saldırarak, binlerce can alarak oluk oluk kan akıttı ülkemizde. Elbette elini kana bulayan faşist diktatörlüğün, devrim dışında başka bir yolla ezilmesi düşünülemezdi.İşte bunun için  yola çıkan Kilis şehitleri fedakarlık ve özverinin en güzel örneklerini sunarak  ,haklı davamızın başarısı için ölüm dahil her türlü zorluğu göze almaktan geri durmadılar.

Faşist diktatörlük Kürdistan'da yürüttüğü kirli ve iğrenç savaşla, Batı'da estirmeye çalıştığı sokak infazları, kayıplar ve toplu katliam beyaz terörüyle devrimci muhalefeti ezip dağıtmayı ve milyonların özlemi devrim ve sosyalizm  alternatifinin yükseltilmesini engellemeye çalışıyordu. Ama nafile,faşizmin iğrenç amaçlarını devrimciler ve komünistler mücadeleleriyle geçit vermediler. Tıpkı Kiliste devrimci şiarlarıyla ölümü kucaklayan M 18 gerillaları  6 özge can; Mehmet Beşgen, Erdoğan Tatar, Müslüm Akyol , Hasan Çiçek, Saim Bozkurt  ve  Ertan Uzunyayla gibi.  22 yıl önce  Kilis’te ölümsüzler ordusuna katılan  6 özge can yoldaşı  saygıyla anıyor, ideallerini zafere taşıyacağımıza söz veriyoruz. 

 

Subscribe to our Newsletter

Contact our Support

Email us: Support@templateism.com

Our Team Memebers