21 Nisan 2015 Salı

Tek kişilik hücrede tutulan 16 yaşındaki Sıla Alabay açlık grevinde

Okmeydanı’nda 1 Nisan’da yapılan operasyonda gözaltına alınarak tutuklanan 16 yaşındaki çocuk Sıla Abalay tek başına tutulduğu hücrede 2 Nisan’dan beri açlık grevinde. Emniyette Elif Sultan Kalsen kastedilerek Sıla’nın “Seni de onun gibi öldüreceğiz” şeklinde tehdit edildiğini söyleyen avukatı Naciye Demir fiziki olarak zaten zayıf olan çocuğun son görüşmelerinde çok zayıfladığını ve güçsüzleştiğini İleri Haber’e anlattı.

Çağlayan’daki rehine operasyonu sonrası İstanbul Okmeydanı Mahallesi’nde 1 Nisan’da yapılan operasyonlarda gözaltına alınarak tutuklanan 16 yaşındaki çocuk Sıla Abalay, Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi’nde tek kişilik bir hücrede tutulduğu için açlık grevine başladı. 2 Nisan’dan bu yana açlık grevinde olan Sıla’nın sağlık durumu kötüye gidiyor.

Okmeydanı’nda ailesiyle birlikte yaşadığı evden gözaltına alınarak emniyete götürülen Abalay yasa dışı örgüt üyeliği suçlamasıyla tutuklandı. Siyasi nedenlerle tutuklandığı halde adli suçluların bulunduğu çocukların yanına konulmak istenen Abalay “Madem ben tutuklanacak yaşa gelmişsem, siyasi suçluysam beni siyasi tutsakların yanına koyun” diyerek emniyette başladığı açlık grevini 2 Nisan’dan itibaren sürdürdü. Abalay, açlık grevine girmesinin ardından tek kişilik hücreye yerleştirildi.

Abalay’ın avukatı Naciye Demir ile 16 yaşında bir çocuğun neden açlık grevinde olduğunu konuştuk. Abalay’ın tutuklanmasını gerektiren bir durumun olmadığını belirten Avukat Demir, Abalay’ın basın açıklamasına katıldığı için yasa dışı eylemde bulunduğu iddia edilerek tutuklandığını ifade etti.

“HÜCRE CEZASI İŞKENCEDİR”
“Sıla ‘Eğer ben bu yaşta örgüt üyesi olduysam, silahlı örgüt üyesi olduysam, o zaman ben siyasi tutsakların içinde kalmak istiyorum’ diyerek açlık grevine başladı” diyen Demir, 16 yaşında bir çocuğun tek başına kötü bir hücrede tutulduğunu aktardı. Zaten küçük olan Abalay’ın tutuklanmasının bir çocuk için ağır bir durum olduğuna dikkat çeken Demir “Hücre cezası işkence cezasıdır” ifadelerini kullandı.

“ZATEN ZAYIFTI İYİCE ZAYIFLADI VE GÜÇSÜZLEŞTİ”
Sıla’yı en son gördüğünde moralinin iyi olduğunu fakat fiziki olarak zayıf düştüğünü aktaran Demir, “Zaten çok ince, zayıftı. Biraz daha zayıflamıştı, daha güçsüzleşmişti” dedi.

POLİS: SİZİ DE ELİF GİBİ ÖLDÜRECEĞİZ
Avukat Demir ayrıca, Emniyet’te gözaltındayken polislerin, Vatan Emniyet Müdürlüğü önünde vurulan Elif Sultan Kalsen’i kastederek “Sizi de onun gibi öldüreceğiz” sözleriyle 16 yaşındaki Sıla’yı tehdit ettiğini belirtti.

DR. ŞEN: AÇLIK GREVİ ÇOCUKTA DAHA AĞIR VAKALARA YOL AÇAR
Açlık grevinin çocuk yaştaki insanlar üzerindeki etkilerini sorduğumuz İstanbul Tabip Odası’ndan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor Ümit Şen, Sıla Abalay’ın durumuna ilişkin şöyle konuştu:  “Dünya üzerinde bu türden deneyimler çok fazla değil fakat Türkiye’de son yıllarda çok fazla görülüyor. Açlık grevindeki bir kişinin çocuk olması durumunda normal bir kişiden daha ağır sonuçlar doğabilir. Başlıca tüm vücut sistemini sinir sistemini ilgilendiren bulgular, bulantı ve kusma durumları oluyor.

Susuz kalma bulguları, yatağa bağımlı hale gelebiliyor. Komaya kadar varabilen bilinç bozuklukları olabiliyor. Çocuk olduğu için bu daha ağır seyredebiliyor. Baş dönmesi, kalpte ritim bozuklukları, kan basıncından düşme, mide bağırsak sistemi ve böbrek ile idrar yollarında kanamalar görülebiliyor. Sinir sisteminde ise göz felçleri, çift görme bakış kısıtlılığı, dengesizlik, ışığa bakamama görme keskinliğinde azalma, bulanık görme, gözlerde kuruma, işitmede azalma, kollar ve bacakların uç kısmında şiddetli ağrı ve kramplar, kas kitlesinde azalma. Yani vücudun tümüyle erimesi.”

Türkiye’de bu tür açlık grevleri durumunda TTB’nin olaya müdahale etmesine izin verilmemesinden yakınan Şen, “Bu tür mahkumlara hizmet veren aile hekimleri yardım isterse yardım etmeye hazırız” şeklinde konuştu. Şen ayrıca Sıla’nın sağlık durumu için hemen girişimde bulunacaklarını söyledi.

Kaynak: İlerihaber.org

 

Subscribe to our Newsletter

Contact our Support

Email us: Support@templateism.com

Our Team Memebers