27 Haziran 2015 Cumartesi

Kobani katilleri Türkiye’den gitti

Kobani'ye sızarak çoğu kadın ve çocuk 146 kişiyi öldüren IŞİD'li katillerin üzerinde Türkiye'nin verdiği ikamet tezkeresi çıktı.

Önceki gün IŞID, Kobani'ye sızarak 146 kişiyi öldüren IŞİD katilleri Türkiye'den geçti. Saldırıdan sonra yakalanan canilerden Ahmed Sikh'in üzerinde Türkiye'nin verdiği yabancılara mahsus ikamet tezkeresi çıktı. Yurt'un edindiği bilgilere göre Türkiye'den sızan IŞID katilleri gece Barh Botan köyüne girdi ve 22 kişiyi katletti. Saldırıdan sağ kurtulanlar, saldırganların Kürtçe konuştuklarını ve bir yere topladıkları sivil insanları acımasızca kursuna dizliklerini anlattı. Kobani'de IŞID ile yerel savunma birlikleri arasında çatışmalar devam ederken aynı zamanda Haseki iline de saldıran IŞID katillerinin kentin çevresinde Suriye ordu birlikleri ve yerel savunma güçleri ile çatışması birkaç noktada devam ediyor.

İntihar eylemleri
Türkiye ve Ürdün sınırında yoğunlaşan çatışmalar önümüzdeki günlerde Suriye'de ciddi gelişmelerin olacağını gösteriyor. Özellikle IŞID, Nusra, İslam Cephesi ve ÖSO Suriye’nin değişik bölgelerinde ellerinde bulundurdukları mevzilerden hamleler yaparak, sıkıştıkları bölgelerden kurtulmaya çalışıyorlar.. Bunun için mevzi savaşından kaçınarak, uzaktan saldırılara ya da intihar eylemlerine yöneliyorlar. İntihar saldırılarıyla öncelikle yeni mevziler açarak o bölgede yaşayan halkı rehin alıyorlar ve bölgede tutunmaya çalışıyorlar.

IŞİD’in yeni alanlara saldıracak
Irak sınırına sıkışan ve hareket alanı daralan IŞİD yeni alanlara saldırarak savaşı genişletmeyi ve soluklanacağı bölgelerde yeni kazanımlar elde etmeyi deneyecek. IŞID her sıkıştığı zaman savaş alanını genişletecek yeni alanlara saldırdı ve böylelikle ömrünü uzatmaya çalıştı. Tel Abyad kasabasında direnmeden çekilmesi, Deyrezor ve Azez bölgelerinde çatışan güçlerini Rakka merkeze ve bölgeye çekmesi IŞİD'in stratejik bir hamle hazırlığı içerisinde olduğunun ipuçlarını sunuyordu. Kobani'ye yaptığı saldırı çatışma sahasını genişletme çabası. Rakka kentine sıkışmış bir çatışmanın kendisinin sonu olacağını bilen IŞİD, yakın zamanda yeni bölgelere de saldırarak genişleme stratejisini sürdürmeye çalışacak.

Kobani ’ye neden saldırdı?
IŞİD daha önce de Suriye ve Irak’ta pek çok bölgeye saldırdı. Daha önce boşaltmak geri çekilmek zorunda kaldığı bölgelere de yeni baştan defalarca saldırdığı oldu. IŞİD yaklaşık 3 yıldır Suriye ve Irak’ta on binlerce insanı pervasızca katletti. Kurduğunu iddia ettiği İslam devletini korumak ve sınırlarını genişletmek için etnik kimliğine bakmadan katliamlar yapıyor. Musul’a girdiği gün beş binden fazla Türkmen Şii'yi vahşice katletmiş, Musul'dan Irak'ın içlerine doğru katliamlarla ilerlemeye çalışmıştı.

IŞID Ayn El Arab’a saldırırken aynı zamanda da Haseki’ye, Azez’e de saldırılarını sürdürüyor. Dünyanın pek çok ülkesinde kendisine eleman bulabilen ve Türkiye üzerinden Suriye ve Irak’a geçirebilen IŞID terör örgütünün durdurulması, ABD ve koalisyon uçaklarının havadan operasyonlarıyla değil, halkların ortak mücadelesiyle mümkün. Türkiye devletinin sınırları kapatması, lojistik destek kanallarını tıkaması ve fiili destekten vazgeçmesiyle bölge halkları IŞİD'e bağlı katillerin elinden kurtulabilir.

Hep Türkiye üzerinden
Kobani saldırısında, saldırganların Türkiye sınırından sızdıkları bu sanki ilk kez yaşanıyormuş gibi şaşkınlıkla karşılandı. Oysa 5 yıllık çatışma sürecinde Suriye halklarına saldıran katillerin her defasında Türkiye sınırında geçtikleri defalarca belgelendi. Yakın zamanda İdlib Ve Cisr El Şugul’a saldıranların Altınözü sınırında tanklarıyla ve ağır silahlarla donanmış malzemeleriyle geçtikleri ve yüzlerce insanı katlettikleri görüntülerle ortaya çıkartılmıştı. Keza Kesab’a saldıranlarında Yayladağ sınırından girdikleri ve devlet destekli olarak Kesab Ermeni halkına saldırdıkları yine belgelerle ortaya konulmuştu. Erdoğan rejimi bu katillere beş yıldır sınırlarını açtı ve açık tuttu. Suriye devleti değişik defalar Birleşmiş Milletlere başvurarak, Türkiye’yi terör örgütlerine destek vermekten dolayı şikâyet etti. Belgeler sundu. Kobani saldırısı IŞİD'in Suriye halklarına dönük saldırılarını Türkiye sınırından sızarak gerçekleştirdiğini bir kez daha ortaya koydu. rdoğan rejiminin kirli Suriye ve Orta Doğu politikaları bir kez daha bütün çıplaklığı ile görülmüş oldu. Bölgedeki katliamların önlenmesi için yapılması gereken tek bir şey var, Türkiye'nin sınırını teröristlerin geçişlerine kapatması ve cihatçı katıllere silah ve lojistik desteğin kesilmesi. Aksi halde benzeri katliamların yaşanması kaçınılmaz olacak.

KCK: Saldırıdan Türkiye sorumludur
KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, dün IŞİD'in Kobani'ye saldırısını değerlendiren yazılı açıklama yaptı. ANF'de yayınlanan açıklamada, “25 Haziran sabahı biri Türkiye sınırı, diğeri de güneybatıdan olmak üzere Kobani’ye iki koldan giren 50-60 faşist çete onlarca sivili katletmiş, onlarcasını da yaralamışlardır. Kobani’de yapılan saldırılardan IŞİD’i büyütüp destekleyen tüm devletler ve siyasi güçler sorumludur" denildi.

YPG sözcüsü: Türkiye’den ‘geldi ya da gelmedi’ demedim
IŞİD, önceki gün sabaha karşı Kobani'ye sızıp intihar saldırıları gerçekleştirirken IŞİD militanlarının Türkiye üzerinden Kobani'ye geçtiklerini söylediği iddia edilen Kobani'deki YPG Sözcüsü Redur Xalil, "Ben, IŞİD'liler Türkiye'den 'geldi ya da gelmedi' demedim" açıklaması yaptı. YPG Sözcüsü Redur Xalil, açıklamasında halen IŞİD çeteleri ile çatışmaların sürdüğünü söyledi. Dün yaptığı açıklamanın yanlış yansıtıldığını söyleyen Redur Xelil, "Beni arayan ajanslara IŞİD çeteleri ve bombalı araçların 'Türkiye'den geldi ya da Türkiye'den gelmedi' gibi bir ifadede bulunmadım. Konu ile ilgili soruşturmamız sürüyor. Soruşturmanın sonunda bu konuda net bir şey söyleyebiliriz" dedi.

Müslim: Esir IŞİD’liler geldikleri yeri anlatacak
 Suriye'deki Kürt siyasi hareketi Demokratik Birlik Partisi (PYD) Lideri Salih Müslim, IŞİD militanlarının Kobani'ye Türkiye'den sızdığı iddialarına ilişkin yeni bir açıklama yaptı. Müslim, bu konuda iddiaların araştırıldığını söylerken, sağ ele geçirilen militanlar olduğunu ve onların her şeyi anlatacağını dile getirdi. Salih Müslim, “Her şey gösteriyor ki Türkiye'den sızmalar olmuş" demişti. Bunun ardından PYD'nin silahlı kanadı olan YPG'nin, IŞİD militanlarının Türkiye'den girdiğine ilişkin ellerinde kesin bir delil olmadığını açıklaması üzerine tekrar ulaştığımız Müslim, bu konudaki kuşkuların güçlü olduğunu öne sürerek, “Bizim de kesin bilgilerimiz yoktur. Bizim oradaki insanlarımızın bilgilerine dayanıyordu şimdiye kadar. Kuşkular vardır, gerçekliği araştırılıyor. Gelen militanların çoğu Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) giysileriyle sızmışlar. Demek ki onlardan bazıları yardım etmiş, ama nereden, nasıl geçtikleri araştırılıyor" diye konuştu.

Kesin dille konuşmayalım
“YPG öyle dememiş. Bunların kuzeyden Kobani'ye girdiklerini söylüyorlar" diye sözlerini sürdüren Müslim, “Kuzeyde neresi var? Bir sınır var. Yani Türkiye'den girmedikleri gibi kesin bir dille de konuşmayalım" dedi. YPG'nin sağ ele geçirdiği bazı IŞİD militanları olduğunu aktaran Müslim, “Şimdi bunlar her şeyi anlatacaklar. Bu nedenle kesin bir şey söyleyemiyorum şimdi" dedi.

Ömer Ödemiş - Yurt

 

Subscribe to our Newsletter

Contact our Support

Email us: Support@templateism.com

Our Team Memebers