9 Eylül 2015 Çarşamba

Analar, babalar, evlatlar buzluklarda...

Analar, babalar, evlatlar buzluklarda...ŞIRNEX - DİHA Yafes Mahallesi’ni abluka altına alan polisler zırhlı araçlarla mahalle içlerini aralıksız bir şekilde taradı. Çevre Yolu üzerinde konuşlanan zırhlı araçların açtığı ateş sonucu evinin önünde oturan 7 çocuk annesi Meryem Süne (53) adlı yurttaş karnına isabet eden kurşunla yaralandı. Polis ablukasından dolayı ambulansın mahalleye girmesine izin verilmemesi sonucu saatlerce yaralı halde bekleyen Süne iç kanama nedeniyle yaşamını yitirdi. Süne’nin cenazesini evinin bahçesinde bekleten yurttaşlar cenazenin kokmaması için buz bırakması ise Cizîr’de yaşanan vahşeti gözler önüne sermeye yetiyor.
80’inde vahşete tanıklık etti

Sağlık problemleri bulunan 80 yaşındaki İbrahim Çiçek isimli bir yurttaş da artan yoğun saldırılar nedeni ile fenalık geçirdi. Ailesi tarafından hastaneye kaldırılmak istenen Çiçek için ambulans çağrıldı. Ambulansın ise mahalleye girişine yine polislerce izin verilmemesi üzerine yaşlı adam uzun süre ambulans beklemek zorunda kaldığı için sokak ortasında can verdi. Yaşamını yitiren Çiçek’in cenazesi, evine taşındı. Ses çıkarma eyleminde polislerin ateş etmesi sonucu ise Gülistan Babat (15) ile ismi öğrenilemeyen bir çocuk da yaralandı. Yaralanan çocuklar, aileleri tarafından hastaneye kaldırmak istense de buna izin verilmedi.
Taşkın da katledildi

Önceki akşamdan beri ağır silahlarla taranan Yafes Mahallesi’nde ise sabah saat 05.00 sularında polis kurşunu ile Özgür Taşkın (20) isimli yurttaş vurularak yaralandı. HDP milletvekillerinin defalarca çağırmasına rağmen ambulansın mahalleye girişine izin verilmedi. Yaralı bir şekilde bekleyen Taşkın saat 8.30 sularında kan kaybından yaşamını yitirdi. Aynı mahallede ismi öğrenilemeyen 2 gencin daha polis kurşunuyla yaralandığı belirtilirken, yaralılar ve yaşamını yitiren yurttaşlar halen bekletiliyor.
Direnişi büyüyor

Öte yandan 6’ncı gününü geride bırakan direnişte, susuz ve ekmeksiz kalan yurttaşlar, bir yandan devlet güçlerinin saldırılarına karşı 7’den 70’e özsavunmalarını sağlarken, bir yandan da sokağa çıkma yasağına rağmen sokaklarda dayanışma örneği sergiliyorlar.  Devlet güçlerinin ablukasından kaynaklı ambulansların mahallelere girmesine izin verilmemesi üzerine halk kendi yaralarını kendisi sarıyor. Keskin nişancıların ve zırhlı araçlardan atılan kurşunların hedefi olan yaralı yurttaşların tedavisi ya bir evde ya bir bahçede ya da bir sokakta yapılıyor. Özellikle gece saldırılarını artıran ve ilçeyi duman altında bırakan devlet güçleri, attıkları top, havan ve roketlerle birçok evi delik deşik etti. Saldırılara karşı gençler, sokaklarda açtıkları hendek ve kurdukları barikatlarla ayakta kalıyor. Cizîr’de saldırı yoğunlaştıkça direniş de büyüyor.
Terör estiriliyor

Nur, Cudî, Yafes ve Sûr mahallelerinde yoğunlaşan saldırılar, yer yer ilçe merkezinin Dağkapı, Alibey, Dicle ve Şah mahallesinde de yapılıyor. İlçenin boş olan çarşılarını konvoy halinde dolaşan zırhlı araçlar, kepenkleri kapalı olan dükkânları tararken, çok sayıda işyeri zarar görmüş durumda. Saldırılarda zaman zaman bomba atar diye tabir edilen silah kullanılıyor. Polisler ilçe merkezinde açık olan tek fırının olduğu alana sürekli gaz bombası atarken, ihtiyaçlarını karşılamak için dışarı çıkan yurttaşlara, “Evlerinize girin yoksa tararız” anonsları yapıyor.
Su ve elektrik verilmiyor

Yaşanan patlamalardan dolayı birçok mahallede su hatları zarar görürken, yurttaşlar 5 gündür kuyu suları ile yaşamlarını idame etmeye çalışıyor. Polisler bomba atarlarla çok sayıda elektrik trafosunu patlatırken onlarca elektrik direği devrilmiş ve hatlar sokak ortalarına düşmüş durumda. Yurttaşların kuyu suyu biriktirdikleri depolarda keskin nişancılar tarafından açılan ateş sonucu delinirken, delinen depolardaki su boşa akıyor.
Hayvan ve ağaçlar hedefte

Mahalleleri abluka altına alan polisler, gördükleri her canlıyı tararken çok sayıda hayvan da telef olmuş durumda. Yafes Mahallesi’nde bir ahır da onlarca koyun mahsur kalırken Bêrivan Caddesi üzerinde bir yurttaşın 2 ineği polisler tarafından katledildi. Polisin mahalle içlerine attığı bomba atarlar çok sayıda ağacın yanmasına yol açarken, onlarca canlının yaşamını yitirmesine neden oldu.

Polisin açtığı ateş sonucu yaralanan Meryem Süne ve Özgür Taşkın hayatını kaybetti. Polis ablukası nedeniyle evin bahçesinde üstüne bırakılan buzlar ile bekletilen Süne’nin cenazesi Cizîr’deki vahşeti gözler önüne sererken, 80 yaşındaki İbrahim Çiçek ise hasteneye götürülemediği için yaşamını yitirdi

 

Subscribe to our Newsletter

Contact our Support

Email us: Support@templateism.com

Our Team Memebers