10 Eylül 2015 Perşembe

Barış Bloku: Dur diyelim

Barış Bloku: Dur diyelimBarış Bloku HDP’ye ve Kürtlere yönelik saldırılara ilişkin bir açıklama yaptı ‘Bu gelişmelere dur diyelim’ dedi
Barış Bloku, HDP ve Kürtlere yönelik saldırılara ilişkin ‘Bu gelişmeye dur diyelim” başlıklı bir açıklama yaptı. Açıklamada  Batı’da yaşanan saldırıların organize bir biçimde gerçekleştirildiği,  saldırıların 1 Kasım seçimlerinin güvenliğini tehdit eden ve açıkça 7 Haziran seçimlerinde ortaya çıkan tabloyu zor yoluyla değiştirmeye azimli görünen siyasetçilerin ve Erdoğan’ın demeçlerinden cesaret aldığı belirtildi.
Barış Bloku ellerin tetikten çekilmesini, operasyonların durdurulmasını, sorunların daha önce olduğu gibi masada ve müzakere yolu ile çözülmesini sağlayacak ortamın acilen oluşturulmasını isterken halkı da kışkırtıcı söylemlere itibar etmemeye, sağduyulu olmaya çağırdı.
 Açıklamanın tam metni şöyle;
Kürtlerin yaşadığı kentlerde namluları sivil halka yöneltilmiş keskin nişancıların görüldüğü, seçilmiş belediye başkanlarının gözaltına alındığı ve her gün çok sayıda insanın öldürüldüğü bugünlerde Batı’da da tehlikeli gelişmeler yaşanıyor.
Aynı gece içinde düğmeye basılmış gibi bir anda birçok kentte sokağa çıkan gruplar nefret sloganları atmaya başladı. HDP binalarının ve Genel Merkezi’nin kundaklanabildği bir iklim yaratılmış bulunuyor. Hürriyet gazetesinin iki kez gece baskınına maruz kalması ve gazetecilerin ölümle tehdit edilmesi de bu tabloya eklendi.
Bu endişe verici süreç bu ülkede yaşayan halklar arasındaki kardeşlik ve dostluk duygusunu dinamitlemekte ve telafi edilmesi mümkün olmayacak ayrışma ve kamplaşmaya yol açmaktadır. Yakın bir zamana kadar savaş istemediğini açıkça ifade eden bir toplumda savaşa toplumsal bir destek ve taban sağlayacak kesimlerin genişletilmesi, farklı seslerin susturulması için özel bir manipülasyon yapıldığı görülüyor.
1 Kasım seçimlerinin güvenliğini tehdit eden ve açıkça 7 Haziran seçimlerinde ortaya çıkan tabloyu zor yoluyla değiştirmeye azimli görünen siyasetçilerin ve Cumhurbaşkanının demeçlerinden cesaret alan bu duruma dur denmelidir. Organize olduğu kuşku bırakmayan baskınlara ve kundaklamalara son verilmelidir.
Barış Bloku olarak ellerin bir an önce tetikten çekilmesi, operasyonların durdurulması, sorunların daha önce olduğu gibi masada ve müzakere yolu ile çözülmesini sağlayacak ortamın acilen oluşturulması gerektiğinin altını çiziyor ve halklarımızın birlikte yaşama olanaklarını ortadan kaldıracak kışkırtıcı söylemlere itibar etmemeye, sağduyulu olmaya çağırıyoruz.
Barış kazansın
Sendika.Org

 

Subscribe to our Newsletter

Contact our Support

Email us: Support@templateism.com

Our Team Memebers