10 Eylül 2015 Perşembe

Cizre'de son durum: Polis yangın söndürmeye giden itfaiyeciyi vurdu

Cizre'de son durum: Polis yangın söndürmeye giden itfaiyeciyi vurdu
ZEYNEP YÜNCÜLER
Yaklaşık 10 gündür sivil katliamın yaşandığı Cizre’de incelemelerde bulunan Şemikan Birliği’nin Başkanı Bozo Acar BirGün’e konuştu. Cizre’de yaşamın durmak üzere olduğunu belirten Acar “Cizre’de sivillere karşı bomba atar olarak bilinen bir patlayıcı türü kullanılıyor” dedi.
Yakşalık 10 gündür sivil katliamın ve 7 gündür de sokağa çıkma yasağının yaşandığı Cizre’den kötü haberler gelmeye devam ediyor. Bölgede 6 gündür incelemelerde bulunan Şemikan Birliği Başkanı Bozo Acar BirGün’e konuştu. Cizre’de yaşamın durmak üzere olduğunu belirten Acar şöyle devam etti: Cizre’de sivillere karşı bomba atar olarak bilinen bir patlayıcı türü kullanılıyor. Bu patlayıcı düştüğü yerde binlerce parçaya dağılarak etrafında olan her şeye zarar veriyor ağır tahribatlara neden oluyor. Son 3 gündür bu bomba atarlar Cudi, Yafes ve Nur mahallelerinde yoğun olarak kullanıldı ve onlarca ev yüzlerce insanında ufak ve ağır şekilde yaralanmasına neden oldu. Halk susuz, elektriksiz, ekmeksiz. Hastalar, yaralılar hastaneye götürülemiyor.
Herkes derhal buraya gelmeli
Yaralılar ölmeye, ölenlerin de kokmaya başladığını belirten Acar “ Ölenler Derin dondurucular, soğuk hava depolarına mahkum ediliyor. Burada yaşananlar Filistin’de, Suriye’de Afganistan’da dahi yaşanmıyor.” dedi. Şemikan Birliği olarak tüm insan hakları savunucularına, aktivistlere, sivil toplum kuruluşlarına seslenen Acar “Kendine insanım diyen herkese sesleniyoruz. Cizre’de bir vahşet ve dram var. Herkes bu insanlık dışı uygulamaları ve ambargoyu kaldırmak için derhal buraya gelmeli. Yoksa çok yakında burada yaşanan trajedinin boyutları büyüyecek ve büyük bir katliam olacaktır.” diye konuştu.
cizre-den-son-haber-sivillere-karsi-bomba-atar-kullaniliyor-70145-1.Su bile yok!
Belediyenin hizmetinin engellendiğini ve her sokakta çöp yığınlarının arttığını belirten Acar “ Dağ gibi biriken çöpler yüzünden buşalıcı hastalıkların başladı. Özellikle çocuklarda ishal yaygınlaştı. Çünkü su yok, su içemiyorlar!” dedi.
Polis itfaiyeciyi vurdu
Acar, son 10 gündür çok sayıda yangınların yaşandığı Cizre’de dün bir itfaiyecinin yangın söndürmeye giderken polis tarafından vurulduğunu belirtti.
cizre-den-son-haber-sivillere-karsi-bomba-atar-kullaniliyor-70146-1.
cizre-den-son-haber-sivillere-karsi-bomba-atar-kullaniliyor-70147-1.

 

Subscribe to our Newsletter

Contact our Support

Email us: Support@templateism.com

Our Team Memebers