9 Eylül 2015 Çarşamba

Cizre’ye gidenlere polis engeli: Şırnaklılara gaz bombası, HDP’ heyetine barikat


Cizre’de süren sokağa çıkma yasağını, ablukayı ve saldırıları kırmak için HDP-DBP heyeti ve Şırnaklılar harekete geçti. Şırnaklılara yol üzerinde polis gaz bombası ve tazyikli suyla saldırdı, halk açık alanlardan
16.55 Cizre’ye yürüyen HDP heyeti, İdil yakınlarındaki barikatı da aştı.
16.27 HDP heyetinin önüne bir barikat daha çıktı.
15.43 HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu “Yürüyoruz” diyerek Midyat çıkışı resimler paylaştı:
15.32 Aralarında HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP’li bakanlar Müslüm Doğan ve Ali Haydar Konca ve HDP’li vekillerin olduğu heyet Cizre’ye arazi alandan yürümeyi sürdürüyor.
15.18 Silopi’den Cizre halkının direnişine destek vermek amacıyla yola çıkanlar Cizre’nin Konak Mahallesi’ne ulaştı.
15.01 Demirtaş ve beraberindeki heyet, polis barikatının açılmaması üzerine karayolundan açık alana doğru yönelerek yürüyüşe geçti.
14.56 Selahattin Demirtaş, Midyat’ta açıklama yapmaya başladı. Cizre’ye 90 kilometre uzaklıkta bulunduklarını, barış ve kardeşlik için ilerlediklerini söyleyen Demirtaş şöyle devam etti:
Cizre, Gazze gibi abluka altında. Dönmek için gelmedik, Cizre’ye yürüyeceğiz. Cizre halkının can güvenliği tehlikedeyse bizim de canımız tehlikede olsun. ‘Savaş’ diyenlere inat ‘barış’ demeyi sürdüreceğiz.
14.25 Midyat çıkışında HDP heyetinin önüne kurulan barikat:
14.01 Demirtaş’ın da içinde olduğu heyetle görüşen polis amirleri “Yukarıdan talimat var, geçişinize izin veremeyiz” dedi.
13.53 Diyarbakır’dan Cizre’ye hareket eden ve aralarında HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da olduğu HDP heyetinin önü Mardin Midyat çıkışında TOMA ve akrep araçlarınca durduruldu.
13.49 Şırnak halkının Cizre yürüyüşü sloganlarla ve zılgıtlarla devam ediyor.
13.37 Polis saldırısına karşın halk bir kez daha Şırnak-Cizre karayoluna çıktı. Yüzlerce kişi “Bijî berxwedana Cizîrê” sloganlarıyla yürüyor.
Cizre’de valiliğin aldığı sokağa çıkma yasağı kararı, zırhlı araç, asker, polis ve özel harekat timleriyle yapılan saldırılar, bölge halkının saldırılara karşı direnişi ve çatışmalar 6’ıncı gününe girdi. Beş günde 9 sivilin saldırılarda hayatını kaybettiği ilçeye aralarında HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da aralarında olduğu bir HDP-DBP heyeti Diyarbakır’dan Cizre’ye doğru yola çıkarken, Şırnak halkı da Cizre’deki saldırıların son bulması talebiyle ilçeye hareket etti.
‘Halkı yalnız bırakmamak için gidiyoruz’
Sabahın erken saatlerinde Şırnak merkezindeki HDP ve DBP binalarının önlerinde bir araya gelen yüzlerce kişi araç konvoyları oluşturdu ve Cizre’ye doğru hareketlendi. Konvoyun önü Maden Afet Konutları’nda polisin zırhlı araçlarla kurduğu konvoy tarafından kesildi.
Şırnak Belediye Eş Başkanı Serhat Kadırhan, polis amirleri ile yaptığı görüşmede valilik tarafından Cizre’ye gidişlerin yasak olduğunun söylendiğini, kendilerinin ise “Bizler Cizre’deki halkımızı yalnız bırakmamak ve ablukayı kaldırmak için gidiyoruz” dediklerini aktardı.
Kitle barikatı yürüyerek aştı, polis saldırdı
Şırnaklılar, polis barikatının aşılmaması üzerine konvoydaki araçlarını bırakarak yürüyüşe geçti ve barikatı yürüyerek aştı. Bir kilometre kadar yürünmesinin ardından ise polis, TOMA ve akrep tipi zırhlı araçlarla saldırdı.
Kitle araziye dağılırken, atılan gaz bombaları nedeniyle arazide yangın çıktı.
Bölgede gerginlik ve polis saldırısı sürüyor.

 

Subscribe to our Newsletter

Contact our Support

Email us: Support@templateism.com

Our Team Memebers