9 Eylül 2015 Çarşamba

DERİTEKS Genel Örgütlenme Sekreteri Hasan Uluşan: Bu dava bütün işçi sınıfını ilgelendiriyor

Metehan Ud
İzmir
'SF Deri' ile ilgili ihtiyati tedbir kararını ihlal ettiği iddiasıyla SF Deri patronu tarafından hakkında 6 aya kadar hapis cezası istenen DERİTEKS İzmir Şube Başkanı Makum Alagöz'ün Asliye Ticaret Mahkemesi'ndeki yargılanmasına başlandı. İlk duruşmada karar çıkmazken dava 20 Ekim'e ertelendi. 
DERİTEKS üye oldukları için SF Deri'den 14 işçinin işten çıkarılması üzerine, fabrikanın bulunduğu Gaziemir Organize Sanayi Bölgesi'nin girişinde sendika ve işçiler direnişe geçmiş ve sendikal mücadele başlatmışlardı.  
İşçilerin direnişini kırmak için işveren işçilere toplamda 600 Bin TL'lik haksız rekabet iddiasıyla 2 ayrı maddi tazminat davası açtı. 2. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde görülen davada işveren ayrıca sendika ve işçiler tarafından 'SF Deri' isminin geçmesini yasaklaması noktasında ihtiyati tedbir kararı istedi. Talep mahkeme tarafından kabul edildi ve içinde 'SF Deri' isminin geçtiği DERİTEKS Sendikası'nın pankartlarına el konuldu. Ancak işverenin talepleri bununla sınırla kalmadı. 
SF Deri isminin geçtiği haberlerin de yasaklanması isteyen SF Deri patronu son olarak DERİTEKS İzmir Şube Başkanı Makum Alagöz hakkında sosyal medya üzerindeki bazı paylaşımlarının ihtiyati tedbir kararını ihlal ettiği gerekçesiyle yargılanmasını istedi. 1 aydan 6 aya kadar hapis cezasının istenildiği davanın ilk duruşması bugün görüldü. 
DAVAYA GENİŞ KATILIM
Davaya DERİTEKS Sendikası ve SF Deri'nin avukatlarının yanı sıra SF Deri işçileri, DERİTEKS'in örgütlü olduğu Sepiciler ve 2000  Deri Fabrikalarından işçiler, Çiğli İşçi Kurultayından işçiler, DERİTEKS Merkez Yöneticileri, TÜMTİS İzmir Şube Başkanı  Şükrü Günseli ve DİSK/Gıda İş Ege Bölge Şube Başkanı Gürsel Köse, Emek Partisi İl Başkanı Cabbar Demirci ve çok sayıda insan katıldı. Çok sayıda avukat da Makum Alagöz'ün vekili olarak duruşmaya katıldı ve destek verdi. 
'MAHKEME YETKİSİZ'
Dava SF Deri avukatlarının şikayet dilekçelerinin tekrarlaması ile başladı. Daha sonra Makum Alagöz'ün avukatların İbrahim Bahçıvancılar, bu davanın haksız rekabet iddasıyla Asliye Hukuk mahkemesinde açılabileceğini dile getirerek mahkemenin yetkisiz olduğunu ifade etti ve verilen tedbir kararının kaldırılmasını istedi. Bahçıvancılar, kararın Anayasa'da güvence altına alınan sendikal örgütlenmeyi de engelldiğini vurguladı. 
'DELİLER HUKUKA AYKIRI'
Av. Erkan Göbekçin de dosyada gösterilen delillerin hukuka aykırı bir şekilde toplandığını dile getirerek "Davacı vekilleri, kendilerini hakim ve adli kolluk yerine koyarak, müvekkileme ait olduğunu iddia ettikleri hesaplardan bilgisayarlardan çıktılar çıkararak mahkeme sunmuşlardur" dedi ve SF Deri'nin talebinin reddedilmesini istedi. 
HAKİM DİĞER AVUKATLARA SÖZ VERMEDİ
Daha sonra diğer avukatlar da savunma yapmak istedi ancak Mahkeme Başkanı Hakim Vedat Uğur bu talepleri redderek söz vermedi. Duruşma, davalı Makum Alagöz'ün çağrılması için 20 Ekim tarihine ertelendi. 
'TUTUKLAMALARDAN KORKMUYORUZ'
Dava sonrası açıklamada bulunan DERİTEKS Genel Örgütlenme Sekreteri Hasan Uluşan DERİTEKS İzmir Şube Başkanı Makum Alagöz ve SF Deri işçilerinin Anayasa'dan doğan haklarını kullandıkları için yargılandığını dile getirerek "Bu talebe göre sendikaların faaliyetlerini durdurması gerekiyor. Biz bu mücadeleyi bırakmayacağız. Devam ettireceğiz. Gerek Şube Başkanımız hakkında istenilen bu talebin bir an önce ortadan kalkması ve örgütlenmenin devam etmesi gerektiğine inanıyoruz. Sanmasınlar ki bu davalar bizi yıldıracak. Biz işçilerin haklarını korumak için sendikacı olduk, bundan dolayı bizi tutuklayacaklarsa da bundan korkmuyoruz" dedi. Mahkemenin vereceği kararın bütün işçi sınıfı ve sendikaları yakından ilgilendireceğini de ifade eden Uluşan tüm sendikaları ve kitle örgütlerinin davayı takip etmesi gerektiğini belirtti. 

 

Subscribe to our Newsletter

Contact our Support

Email us: Support@templateism.com

Our Team Memebers