10 Eylül 2015 Perşembe

Halk faşist saldırılara karşı mahallesini savunuyor

Son günlerde artan faşist saldırılar devam ediyor. Faşistlerle işbirliği yapan polis mahallesini savunanlara saldırdı. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da faşist saldırılara karşı direniş vardı
sariyer-cizre-eylem_10-9-15-1
Cizre’de süren katliama karşı bir çok ilde eylemler gerçekleşti. Kürt illerinde halk direnişi çağrıları yapılırken İstanbul, İzmir, Bursa ve Ankara gibi illerde de dayanışma eylemleri oldu. HDP’ye yönelik saldırılar 3 gündür devam ederken 10 Eylül’de de halk kimi yerlerde HDP ilçe binalarına yönelik saldırılara karşı nöbet tuttu, Cizre halkına destek eylemleri gerçekleştirdi.
İstanbul’da İkitelli’de yapılan Ahmet Atakan anmasından Cizre halkının direnişine selam gönderilirken Kurtuluş, Okmeydanı, Sarıyer, Kadıköy, Kartal, Tarlabaşı, Gazi ve Sarıgazi’de eylemler oldu ve faşist saldırılar püskürtüldü. Kurtuluş’ta bulunan Hacıahmet Mahallesi’nde, halk inisiyatifinin çağrısıyla parkta yapılan 1 saatlik oturma eyleminin ardından neredeyse 1 saatlik ses çıkarma eylemi yapıldı. Kartal’da polisin desteğiyle faşist bir grubun toplanmaya başlaması üzerine HDP üyeleri ve devrimciler saldırı ihtimaline karşı parti binası önünde nöbete başladı. Faşistler parti binasını abluka altına almak istese de başaramadı. Dağılan gruptan bir kısmı Ülkü Ocakları’nın olduğu binaya girdi. Ümraniye’de Çamlık, Yenidoğan ve Samandıra mahallelerinden toplanan faşist güruh silah ve satırlarla yürüyüşe geçti. HDP’nin Sancaktepe’de bulunan binasına saldırı ihtimaline karşı bölge halkı ilçe binası önünde toplanmaya ve ara sokakları tutmaya başladı. Polis faşist güruhu engellemek yerine ilçe binasını korumaya gelenlere saldırdı.

İkitelli’de Ahmet Atakan anması polis terörünü kırdı

Beyoğlu, Tarlabaşı’nda toplanarak Cizre halkıyla dayanışma için destek eylemi yapan HDP üyelerine de polis saldırdı. Cadde üzerinde gaz bombaları atan polis ile gençler arasında çatışma yaşanırken, TOMA’lar ara sokaklara girdi. Kadıköy yaklaşık bir aydır Süreyya Operası önünde oturma eylemi yapanlar 10 Eylül akşamı gerçekleştirdikleri oturma eylemini Cizre halkı için gerçekleştirdi. Opera önünde toplanan çok sayıda kişi beyaz bayraklarla barış nöbeti tuttu. Gazi Mahallesi’nde Cizre için bir araya gelen yüzlerce kişi mahalle girişindeki çevreyoluna doğru yürüyüş yaptı. Polis kitleye gaz bombaları ile saldırdı. Okmeydanı’nda binlerce kişi Cizre’ye destek için yürüdü. “Cizire Botan direnişini selamlıyoruz. HDP’ye yapılan faşist saldırıları lanetliyoruz” yazılı pankart açılan eylemde halk Okmeydanı sokaklarında devlet terörünü protesto etti.
kartal-hdp-onu-nobet_10-9-15-1
Sarıyer Kent Dayanışması Cizre’de yaşanan katliama dikkat çekmek ve saldırıların durdurulması için Büyükdere Çelik Gülersoy Parkı’nda ”Bir mum yak karanlık aydınlansın” diyerek forum gerçekleştirdi. ”Sarayın savaşına karşı, barış için bir mum da sen yak” pankartının hazırlanarak asıldığı forumda, mumlardan barış işareti yapılırken, ”Diren Cizre, diren insanlık” pankartı yazılarak boyandı. Forumda Cizre’de halka karşı başlatılan savaşın ve yaşanan ölümlerin durdurulmasına kadar her akşam saat 20.00’da parkta buluşma ve forum yapma kararı alındı. Forum yapılan oturma eyleminin ardından sonlandırıldı.
sariyer-cizre-eylem_10-9-15-3
Bursa’nın Yenişehir ilçesinde iki gündür HDP binasına saldırmaya çalışan faşist güruh, 10 Eylül’de de Urfalı bir ailenin evine saldırdı. ETHA’ya bilgi veren HDP Milletvekili Asiye Kolçak bölgeden ölü ve yaralı haberleri geldiğini, netleştirmek için Yenişehir’e doğru gittiklerini söyledi. HDP üyeleri olası saldırılara karşı parti binasında nöbet tutmaya başladı. Yenişehir’de Atatürk anıtında toplanan faşistler, HDP binasına doğru yürüyüşe geçti. Bina önünde saldırıya karşı bekleyen HDP’lilere saldıran faşistler 8 kişiyi pompalı tüfek ile yaraladı. Bir yaralı ayakta tedavi edilirken diğer 7 yaralı Bursa’daki çeşitli hastanelere sevk edildi. 8 kişinin yaralanmasının ardından olaya müdahale eden polis biber gazıyla saldırarak faşist güruhu ve aynı zamanda HDP önünde bekleyenleri dağıttı. Yaşanan saldırıda polis çok sayıda gözaltı yaptı. Bursa Emek mahallesinde HDP temsilciliği önünde toplanarak yürüyüş yapan kitleye polis saldırdı.
Ankara Tuzluçayır Mahallesi’nde halk faşist saldırılara karşı barikat başında nöbet tuttu. Mahalle meydanında semahlarla faşizme karşı dayanışma etkinliği yaptı. Keçiören’de ise mahalle halkı “Mahallemizi faşist saldırılara provokasyonlara teslim etmeyeceğiz” yazılı bir pankart atşınarak mahalle içinde yüründü.
kecioren-cizre-dayanisma-eylemi
İzmir Karabağlar’da Cizre ile dayanışma için sokağa çıkan devrimcilere polis saldırdı.

 

Subscribe to our Newsletter

Contact our Support

Email us: Support@templateism.com

Our Team Memebers