9 Eylül 2015 Çarşamba

HDP'liler arazi yoldan Cizre'ye doğru yürüyüşe geçti

Cizre halkının direnişine destek vermek ve HDP'nin grup toplantısını yapmak için Cizre'ye doğru yola çıkan ve Mardin'in Midyat ilçesi çıkışında polis ile askerler tarafından engellenen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve beraberindekiler, arazi yolundan Cizre'ye doğru yürüyüşe geçti. Çok sayıda polis ve askerin zırhlı araçlarla kurduğu barikatlarla engellenen Demirtaş ve beraberindekilerin ısrarlarına rağmen barikatlar kaldırılmadı. Bunun üzerine yurttaşlar "Bijî berxwedena Cizîrê" sloganı eşliğinde arazi yollardan yürüyüşe geçmeye başladı. Halkın yürüyüşü üzerine polis ve asker barikatları kaldırıldı.
'CİZRE'DE GAZZE ABLUKASI İLE KARŞI KARŞIYAYIZ'
Yürüyüşten önce konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cizre'deki katliama dikkat çekmek için yola çıktıklarını ve ölümlerin yaşanmaması için yola koyulduklarını belirterek, "Bugün yaptığımız gibi, her zaman barış için yollarda olduk. Cizre'de tek sivilin tek polisin tek çocuğun ölmesini istemiyoruz. AKP ve Davutoğlu'nun aklında sadece 400 vekil var, 400 vekili rüyalarında görecekler" dedi. 
Cizre'ye 90 kilometre kaldığını ve Mardin'de engellendiklerini vurgulayan Demirtaş, Başbakan ile görüşülmesine rağmen geçişlere izin verilmediğini ve hukuksuzluğun devam ettiğini söyledi. Uygulanan yasak ve engellemenin 12 Eylül döneminde de uygulanmadığına dikkat çeken Demirtaş, "Biz İsrail'in Gazze üzerindeki ablukasına her zaman elimizden geldikçe karşı çıktık. Cizre'de Gazze ablukasıyla karşı karşıyayız. Bize sizin can güvenliğiniz yok deniliyor. Cizre'de 120 bin kişi yaşıyor, onların can güvenliği yoksa varsın bizimde can güvenliğimiz olmasın" şeklinde konuştu.
'YOLLARDA BARIŞ DEMEYE DEVAM EDECEĞİZ'
Son olarak Cizre'nin sahipsiz olmadığını ve Cizre'ye gideceklerinin altını çizen Demirtaş, "Siz savaş dedikçe biz yollarda barış demeye devam edeceğiz. Biz Cizre'ye doğru yola çıkacağız ve Cizre sahipsiz olmadığını görecek" diye belirtti. 
Açıklama ardından Demirtaş ve beraberindekiler, barikatları aşarak kırsal yollardan Cizre'ye doğru yola çıktı.
DEMİRTAŞ, VEKİLLER VE HALK İDİL ‘DE BARİKATI AŞARARK YOLA DEVAM ETTİ
Şırnak'ın Cizre ilçesindeki halkının direnişine destek vermek ve HDP'nin grup toplantısını yapmak için Diyarbakır'dan yola çıkan ve Midyat çıkışında polis ve askerler tarafından engellenen HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş ve beraberindekiler İdil'e ulaştı. İdil'e kadar sloganlar eşliğinde yürüyen kitle, ilçe girişinde asker ve polisler tarafından durduruldu. 
'DÜŞÜK BAŞBAKAN YOLUMUZA ENGEL OLUYOR'
Askeri zırhlı araçlar ve barikatlar ile yolları kesilen gruptaki yurttaşların barikatların önündeki bekleyişi sürerken, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Ülkenin düşük başbakanı yolumuza engel olmaya çalışıyor, o kadar hoca olmuş tarihten haberi yok" dedi. 
"Ulaştığımız her yere sesleniyorum, herkes Cizre'ye ulaşsın" diyen Demirtaş, "Bizler yürüyeceğiz, yasadışı devlet uygulamalarının kalkması için yoldayız. Halkımız her yerde yola çıkmalı. On binler Cizre'ye yürümeli. Köy köy şehir şehir on binlerce kişi Cizre'ye ulaşmalı" diye konuştu. 
'GÜNAHLARINIZDAN GÜNAH İŞLEYEREK KURTULAMAZSINIZ'
"Bakalım düşük başkan barış yürüyüşümüze karşı ne yapacak?" diye soran Demirtaş, şunları söyledi: "İşlediğiniz günahlardan günah işleyerek kurtulmak istiyorsunuz, bu halka hesap vereceksiniz. Zulümlerle kendi sonunuzu hazırlıyorsunuz, yol bizim yürüyeceğiz."
Demirtaş'ın konuşmasının ardından kitle, barikatları aşarak Cizre'ye yürümeye devam ediyor. (DİHA)

 

Subscribe to our Newsletter

Contact our Support

Email us: Support@templateism.com

Our Team Memebers