9 Eylül 2015 Çarşamba

İHD Raporundan

İHD İstanbul Şubesi, Suruç katliamının ardından Tayyip Erdoğan ve AKP tarafından devreye konulan savaşta yaşanan hak ihlallerine ilişkin hazırladığı raporu, düzenlediği basın toplantısı ile kamuoyuna açıkladı
ihd-savas-bilanco
İHD İstanbul Şubesi, AKP’nin uyguladığı savaş politikaları sırasında yaşanan hak ihlallerine ilişkin hazırladığı raporda tutuklamalar ve gözaltılar ile ilgili ayrıntılı bilgi verdi. Suruç katliamından bu yana savaşla birlikte yaşanan hak ihlallerine ilişkin hazırlandığı raporda, 2 bin 411 kişinin gözaltına alındığı ve 280 kişinin ise tutuklandığı belirtildi. Demokratik eylemlere yapılan polis saldırısında 306 kişinin gözaltına alındığı kaydedilen raporda, cezaevlerinde tutulan 269 tutuklu ve hükümlünün zorunlu sevke tabi tutulduğunu kaydedildi.
İHD İstanbul Şubesi, Suruç katliamının ardından Tayyip Erdoğan ve AKP tarafından devreye konulan savaşta yaşanan hak ihlallerine ilişkin hazırladığı raporu, İHD İstanbul Şubesi’nde düzenlediği basın toplantısı ile kamuoyuna açıkladı.
Toplantıda konuşan İHD İstanbul Şube yöneticilerinden Hulusi Zeybel, Cizre’de yaşanan insanlık dışı uygulamalara ve katliamlara karşı insan hakları savunucuları olarak sessiz kalmayacaklarını söyledi. Kürtlere ve HDP’ye yönelik ırkçı saldırılara da dikkat çeken Zeybel, “Türkiye’de Kürtçe konuşanlar öldürülmek isteniyor. Yaşanan bu vahim olaylar karşısında sadece demokratik örgütler değil, uluslararası örgütlerin de devreye girmesi gerekir” dedi.
‘Barıştan başka çıkış yolu yok’
Zeybel’in ardından konuşan İHD İstanbul Şube yöneticilerinden Hatice Kalpaklı da, her geçen gün artan operasyon, baskın ve ölüm haberlerinin toplumu tehdit edecek duruma geldiğini belirterek, şunları aktardı: “Çatışmaların başladığı günlerde tek, tek, ölüm haberleri gelirken, ‘yeniden seçim’ sürecine doğru yaklaştıkça gelen ölüm haberleri nereye doğru sürüklendiğimizin işaretidir.”
Son günlerde HDP ve Kürt yurttaşlara yönelik yapılan ırkçı saldırılara da değinen Kalpaklı, “Kitleleri sokağa tek bir şey için çıkarmalıyız. Barış için. Başka çıkış yolu yok” diye belirtti.
Konuşmaların ardından İHD İstanbul Şubesi Üyesi Mesut Çakan, Suruç katliamından bu yana Türkiye genelinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin raporu açıkladı.
‘Gözaltına alınanların çoğu HDP ve DBP’li’
Türkiye geneli gerçekleştirilen gözaltı operasyonları kapsamında 29 Temmuz itibariyle Başbakanlık Koordinasyon Merkezi verilerine göre, gözaltına alınan bin 302 kişiden 847’si PKK’li, 137’si IŞİD’li, 77’si MLKP ve DHKP-C üyesi olduğu 66’sı ise çeşitli eylemlerden olmak üzere bin 127 kişinin gözaltına alındığını ve geri kalan 175 kişinin ne sebeple gözaltına alındığına dair bilgi edinilmediğini söyleyen Çakan, “Bu tarihten sonra Türkiye genelinde yapılan operasyonlarda edinilen bilgiler ışığında toplam 2 bin 411’e yükseldiği ve 280 kişi ise tutuklanmıştır. Gözaltına alınanların çoğunluğu HDP ve DBP üyelerinden oluşmaktadır. Ayrıca STK üye ve yöneticilerini de kapsayan operasyonlarda 18 yaş altı 24 çocuk gözaltına alınmıştır” dedi.
Yapılan polis saldırısında 306 kişi gözaltına alındı
Polisin eylemlere yaptığı saldırılarda, 15’i kadın 4’ü sendika görevlisi olmak üzere toplam 306 kişinin gözaltına alındığını ve bunlardan 6 kişinin tutuklandığını ifade eden Çakan, şu bilgileri paylaştı:
Biri 3 biri 6 yaşında 4 çocuk, 1 gazeteci, 6 polis olmak üzere 42 kişi yaralandı ve 1 Rojavalı yurttaş yaşamını yitirdi. Barış Bloku’nun düzenlemek istediği Barış Yürüyüşü ise yasaklandı. Çeşitli illerde yapılmak istenen etkinlik ve festivallere yapılan müdahalelerde, 19 kişi yaralandı, 33 kişi ise gözaltına alındı. Taziye ve cenaze törenlerine yapılan saldırılarda, 15 kişi gözaltına alındı ve 1’i ağır olmak üzere 11 kişi yaralandı. Cumhurbaşkanına hakaret ettiği gerekçesiyle, 5 kişi gözaltına alınarak tutuklandı. Gözaltında işkence ve kötü muameleye maruz kalanlardan, 1’i kadın 70 kişi işkence gördü. 1 kişi de (Mazlum Kaynak) öldürüldü.”
Türkiye genelinde yapılan operasyon ve saldırılarda toplam 15 HPG’linin yaralandığını ve 77 HPG’linin yaşamını yitirdiğini, 3 gerillanın ise yaralı olarak esir düştüğünü söyleyen Çakan, şunları söyledi:
27 asker yaşamını yitirdi, 77 asker yaralandı, 1 asker kayıp ve 1 asker de esir düştü. 23 polis yaşamını yitirdi, 77 polis yaralandı ve 1 polis de esir düştü. 19’u işçi olmak üzere 39 kişi gözaltına alınmış, 3 kişi tutuklanmıştır. 1 polis, 1 asker ve AKP Yüksekova il başkanı dahil toplam 43 kişi alıkonulmuştur. Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı, Alevi Bektaşi Federasyonları ve Alevi Kültür Derneği genel başkanları silahlı saldırıya uğramıştır
‘269 kişi zorunlu sevke tabi tutuldu’
15 ilde toplam 180 bölgenin güvenlik bölgesi ilan edilerek, sivil yaşama izin verilmediğini söyleyen Çakan, şöyle devam etti:
Güvenlik bölgeleri genel olarak Ardahan, Kars, Iğdır, Erzurum, Erzincan, Dersim, Ağrı, Van, Hakkâri, Şırnak, Muş, Bitlis, Amed, Batman, Mardin, Urfa, Antep ve Kilis illerini kapsamıştır. Varto, Şemdinli, Dersim, Yüksekova, Çukurca, Silvan, Cizre, Silopi, Nusaybin, Sur, Lice vb. ilçelerde sokağa çıkma yasakları uygulanmış OHAL bölgeleri ilan edilmiştir. Polisler ve askerlerin keyfi uygulamaları sonucu, 1’i kadın 13 kişi darp ve 1 kişi tehdit edilmiştir. 1’i çocuk 2 kişiyi öldürdü, 1 çocuğu da silahla yaraladı. 1 kadın polisin attığı gaz fişeğiyle yaralandı. Polis, 1 kadına tecavüz etti. Toplam 19 kişi polis şiddetine maruz kaldı. Faili meçhul saldırılarda, İstanbul, Diyarbakır, Adana, Mersin, Hakkari, İzmir ve Şırnak’ta olmak üzere 1’i çocuk olmak üzere 12 kişi öldürüldü. 4 kişi de yaralandı. Cezaevlerinde, 1’i intihar olmak üzere 2 ölüm, 2 kişi darp edildi. 269 kişi zorunlu sevke tabii tutuldu. 3 kişi hukuki haklarının ihlal edilmesinden dolayı açlık grevine girdi, 11 tutsak çıplak aramaya maruz kaldı. Abdullah Öcalan’a yazarı olduğu kitaplar yasadışı örgüt propagandası yapıldığı iddiasıyla kendisine verilmedi.”
PKK ve KCK davalarında tutuklu bulunan tutsakların operasyonlar ve tutuklamalara karşı başlattığı dönüşümlü açlık grevi bugün itibariyle 26’ncı gününe girdiğini de dile getiren Çakan, “Açlık grevindeki tutsaklar, idari cezalara çarpıtılarak B-12 vitamini almaları engelleniyor. İstekleri dışında sevklere tabi tutulan tutsaklar gönderildikleri cezaevlerinde diğer tutukluların saldırılarına maruz bırakılmaktadır” dedi.
‘Çoğunluğu mevsimlik işçi 35 kişi darp edildi’
Erzurum, Tokat, Ordu, Mersin ve Eskişehir’de ırkçı saldırılara uğrayan çoğunluğunu mevsimlik işçilerin oluşturduğu 35 kişinin darp edildiğini 1 lokanta ve 1 şehirlerarası otobüsün maddi hasar gördüğünü ifade eden Çakan, “Siyasi parti ve STK’lara yönelik saldırılarda, 17 HDP’li, saldırıya uğradı, 15’i yaralandı. 1’i polis 2 kişi yaralandı. 1’i Eğitim Sen’li 11 kişi yaralandı. Eğitim Sen’e yapılan baskında 19’u yönetici toplam 65 gözaltına alındı, 1’i polis 28 kişi yaralandı” şeklinde belirtti. Çakan “Şüpheli asker ölümlerinde, Afyon, Van, Sivas ve İzmir’de intihar ettikleri öne sürülen 4 asker yaşamını yitirdi” dedi.
Toplantının yapıldığı salona, 5 farklı dilde, “Acil barış” yazılı pankart asıldı.
Kaynak: DİHA

 

Subscribe to our Newsletter

Contact our Support

Email us: Support@templateism.com

Our Team Memebers