9 Eylül 2015 Çarşamba

İHD’den Cizre raporu:’Ölü sayısı 10..Bazı cenazeler buzdolabında’

İHD’den tüyler ürperten Cizre raporu:’Ölü sayısı 10..Bazı cenazeler buzdolabında’İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (THİV), İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği (MAZLUM-DER) ve Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD), Şırnak’ın Cizre ilçesinde günlerdir devam eden sokağa çıkma yasağı, polis ablukası ve sivil ölüm olaylarını yerinde tespit etmek amacıyla heyet oluşturdu. Dün Cizre’de gitmeye çalışan heyetin girişini izin verilmedi. Heyette yer alan kurum temsilcilerinin katılımı ile İHD Diyarbakır Şube binasında basın toplantısı düzenlenerek, yasakçı tutumu kınandı.
ÖLEN SİVİL SAYISI 10
Cizre’ye yönelik son altı gündür sokağa çıkma yasağı ve ablukanın sürdüğünü belirten THİV MYK Üyesi Çoşkun Üsterci, “Devletin hiçbir güvenlik çabası ve otoriteyi tesisi etme girişimi yüzbinlerce sivil yurttaşı günlerce evlerine kapatarak, her türlü yaşamsal ihtiyaçlarını kısıtlayarak, koca bir şehri top yekün tecrit ederek, kısacası temel hakların özüne dokunarak sağlanamaz” diye belirtti.
BAZI CENAZELER BUZDOLABINDA
Cizre’de sivil yurttaşlar su ve ekmek dahi temin edemediğini, hastanelerin, eczanelerin ve ambulansların çalıştırılmadığı ifade eden Üsterci, “Zamanında zorunlu sağlık müdahalesi yapılamadığı için yaşamını yitirenler olmuştur. Güvenlik güçlerinin rastgele açtığı ateş sonucu yaralananlara ya hiç müdahale edilememesi ya da geç müdahale edilmesi sonucu yaşamını yitiren yurttaşlar olmuştur. Bunların bir bölümünün cenazeleri kaldırılamamış, evlerde çürümeye terk edilmiş ya da derin dondurucularda saklanmak zorunda kalınmıştır. Bugün itibariyle, öğrenilebildiği kadarıyla Cizre’de yaşamını yitiren sivil sayısı 10’dur” diye belirtti
CİZRE’YE ALINMADIK
Heyeti oluşturan kurumlar olarak bir araya gelip, Cizre’ye gitmek istediklerini gözlem ve raporlama faaliyetlerinde bulunmak istediklerini belirten Üsterci, “Olası bir katliam tehlikesine çekmek ve dayanışma duygularımızı dile getirmek için 8 Eylül 2015 tarihinde Cizre’ye gittik. Yola çıkmazdan önce Şırnak Valiliğine bir yazıyla heyetimizin bileşimi ve gezinin amacı hakkında ayrıntılı bilgilendirme yaptık. Dün sabah erken saatlerde Diyarbakır’dan yola çıkan heyetimiz, yol boyunca güvenlik güçlerinin çeşitli noktalarda oluşturduğu barikatlarda saatlerce beklemek zorunda bırakıldı. Heyetimiz, durdurulduğu her noktada güvenlik görevlileri aracılığı ile yetkililerle, bilhassa da Şırnak Valisi ile temas kurmaya çalıştı. Ancak hiçbir yetkili ile görüşme imkanı bulamadı. Yerine göre diyalog ve ikna yoluyla, yerine göre tali yolları kullanarak bu barikatları aşan heyetimiz, nihayet akşam üzeri saatlerinde Cizre’ye en yakın noktaya ulaşabildi. Burada da güvenlik güçlerinin katı ve uzlaşmaz tutumu ile karşı karşıya kalan heyetimiz saatler süren çabalarına karşın giriş izni alamadığı için geri dönmek zorunda kalmıştır” dedi.
NE TÜR BİR VAHŞET UYGULUYORSUNUZ
Cizre’nin insan hakları savunucularının inceleme çalışmalarına kapatılmasının kabul edilmez olduğunu ifade eden Üsterci “Şimdi yetkililere açıkça soruyoruz: Cizre’de ne tür bir vahşet uyguluyorsunuz ve uygulayacaksınız? Niçin Cizre’deki uygulamalarınızı insan hakları savunucularının denetim ve gözlemine açmıyorsunuz? İnsan haklarına en ufak bir saygınız var ise, demokrasiyi bir değer olarak kabul ediyorsanız Cizre’de ki sokağa çıkma yasağı ve ablukaya derhal son vermeli ve bu uygulamalarınızın sonuçlarını bağımsız ve şeffaf bir şekilde belgelenip rapor edilmesini sağlamalısınız” dedi. Üsterci, Türkiye kamuoyunu Cizre halkına karşı uygulanan insan haklarına ve demokrasiye karşıtı tüm uygulamalara daha fazla duyarlı olmaya davet etti.
Üsterci’nin ardından söz alan İHD, MAZLUM-DER ve MHD temsilcileri de, Cizre’ye ilişkin gözlemlerini aktararak, Cizre’ye yönelik duyarlılık çağrısında bulundu.

 

Subscribe to our Newsletter

Contact our Support

Email us: Support@templateism.com

Our Team Memebers