10 Eylül 2015 Perşembe

‘Muhbir komşu’ işbaşında: Tabuta örtülen gökkuşağı bayrağına ‘yasa dışı’ ihbarı

Trafik kazasında hayatını kaybeden LGBTİ aktivistleri Boysan Yakar ve Zeliş Deniz’in tabutları üzerine örtülen gökkuşağı bayrağı için ‘komşuların’ yaptığı belirtilen ihbar üzerine harekete geçen polis, cenaze evine gidip tutanak tutmak istedi.
boycan cenaze

İhbar üzerine geldik

Konuyu bugünkü köşesine taşıyan Cumhuriyet yazarı Ayşe Yıldırım, yaşananları şöyle aktardı: “Bahçe kapısı açıldı. Ellerinde telsiz ve kâğıt olan üç sivil adam içeriye girdi. Sabah 11.00 sıralarıydı. Bahçede oturan kalabalığa “Cenaze sahibi burada mı” diye sordular. Neriman Deniz’i işaret etti kalabalık. Üç adam kendisine doğru gelirken Neriman Hanım, ellerindeki telsiz nedeniyle “ya belediyeden başsağlığı dilemeye gelen zabıtalar ya da kazayla ilgili bilgi verecek polisler” diye aklından geçirdi. Adamlardan biri cebinden bir kimlik çıkardı ve “Ben polis memuruyum, bir ihbar üzerine geldik” dedi.”
Yıldırım’ın anlatımına göre, cenazenin yasa dışı bir örgütün bayrağıyla kalktığına dair bir ihbar üzerine geldiklerine söyleyen polise “Feminist hareketin, LGBTİ hareketinin gökkuşağı bayrağı yasadışı mı sayılıyor” diye soran Neriman Deniz, “Yoo hayır” yanıtını aldı.

Şişli Camii’nde de o bayraklar vardı, polis de oradaydı

“O zaman niçin geliyorsunuz?” diyerek tepki gösterdiği polisin, komşulardan alınan bir ihbar nedeniyle harekete geçtiklerini söylemesi üzerine Neriman Deniz, “Sizin hiç mi istihbaratınız yok. Televizyonlar, gazeteler verdi cenaze törenini. Onları da mı görmediniz? Yaralı bir anneye, bir cenaze evine nasıl böyle gelebiliyorsunuz” karşılığını verdi.
Polisin “Gelibolu’daki kazada değil miydi?” sorusuna tepki gösteren Neriman Deniz, şunları söyledi: “Bunu biliyorsunuz ama o bayraklarla kalktığını bilmiyorsunuz. Şişli Camii’nde de o bayraklar vardı ve polis de oradaydı. Türkiye’de asıl terörist devlet, IŞİD terörist, onlarla uğraşın.”

Solcu olmak suç mu bu ülkede?

Neriman Deniz’in ardından bu kez Zeliş Deniz’in kız kardeşine yönelen polisler, cenazenin PKK bayrağıyla kalktığına dair ihbar yapıldığını belirtip, tutanak tutulması için Neriman Deniz’in kimliğini istedi. Ancak ailenin “Vermiyoruz, amirlerinize bildirin” yanıtı üzerine cenaze evinden ayrılmak zorunda kaldı.
Polisin bu yaklaşımı nedeniyle çok üzgün ve kızgın olduğu belirtilen Neriman Deniz, tepkisini, “Ortada LGBTİ, başta sosyalist feminist bayrağı ve mor bir yemeni, ayak ucunda kırmızı bir bayrak vardı. Güller ve bir resmi iğneliydi. Solcu olmak suç mu bu ülkede? Benim evime böyle gelemezler”sözleriyle gösterdi.

 

Subscribe to our Newsletter

Contact our Support

Email us: Support@templateism.com

Our Team Memebers