10 Eylül 2015 Perşembe

Osmanlı Ocağı sahaya indi

Osmanlı Ocağı sahaya indiHDP binaları ile Kürtlere saldıran kalabalıkların Osmanlı Ocağı’ndan olduğu öne sürüldü. Çanakkale Ülkü Ocakları ve Sincan CHP yöneticileri de olaylardan Osmanlı Ocağı’nın sorumlu olduğunu söyledi.
Ankara’daki HDP Genel Merkezi’ne ve ülke genelinde bu partinin pek çok bürosuna yönelik saldırılar ile Kürt işçilere yönelen ırkçı nefret, geçen salı gününün “iç savaş provası” olarak değerlendirilmesine neden oldu. “Kara salı” akşamında yaşanan saldırgan protestoların arkasından “ocak tartışması” başladı. Tartışmanın fitilini, MHP ve CHP’den gelen açıklamalar ateşledi. Çanakkale Ülkü Ocakları HDP binalarını taşlayanların AKP teşkilatından olduğunu açıklarken, Sincan CHP yöneticileri de, kendilerine saldıranların “Saray’ın yeniçerileri” olarak bilinen Osmanlı Ocağı üyeleri olduğunu bildirdi. Bu açıklamalar gözlerin AKP’nin arka bahçesi olarak nitelendirilen Osmanlı Ocakları’na çevrilmesine yol açtı.
MHP’Yİ “BÖLGE PLANI”NDA VAR
Türkiye, “Osmanlı Ocakları” ismini, Taraf’ın daha önceden gündeme getirdiği “derin AKP” tarafından hazırlanan MHP’yi bölme planları ile duydu. MHP’yi bölme planında, Ülkü Ocakları’na karşılık Osmanlı Ocakları oluşturulacağı ve bunları 81 ilde kısa sürede örgütlenerek gençlerin buluşma noktası olacağına ilişki bilgiler yer aldı. Osmanlı Ocakları, daha sonra ise AKP teşkilatları tarafından organize edilen bir çok eylemde rol üstlendi. Son olarak, şehit cenazelerinde AKP yöneticilerine yönelik tepkilere karşı Osmanlı Ocakları’ndan timler oluşturularak tepkilerin bastırılmasına yönelik karar alınması, Osmanlı Ocakları’nın bir anda Türkiye’nin gündemine gelmesine yol açtı.
HDP VE CHP SALDIRILARINI KİM YAPTI
Kara Salı olarak görülen 8 Eylül gecesinde yapılan eylemler sırasında bir çok HDP ve CHP merkezine saldırı gerçekleştirildi. Hatta bazı illerde ise Kürt olduğu gerekçesi ile bazı vatandaşlara saldırılar yapıldı. Ve bu saldırıların MHP’nin gençlik teşkilatı olarak bilinen Ülkü Ocakları üyeleri tarafından gerçekleştirildiği öne sürüldü. Ve eylemleri yapan kişilerin kurt işareti yapması ise bu konudaki iddiaları güçlendirdi. Ancak, Çanakkale Ülkü Ocakları’ndan gelen, “HDP il binasını taşlayan ve bozkurt işareti yapan kişiler AKP teşkilatındandır” açıklaması ve CHP Sincan teşkilatından gelen, “İlçe binasını saldıranlar Osmanlı Ocakları üyeleridir” beyanları, kafalarda soru işaretlerine yol açtı. Bu açıklamalar aynı zamanda, AKP’nin gençlik teşkilatı olan Osmanlı Ocakları’nında sorgulanmasına yol açtı.
OCAK BAŞKANI’NIN ADI DİNK CİNAYETİYLE ANILIYOR
Genel Başkanlığı’nı Kadir Canpolat’ın yürüttüğü Osmanlı Ocakları, 2009 yılında kuruldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan TBMM Başkanı İsmet Yılmaz’a kadar bir çok üst düzey devlet görevlisi ile çok rahatlıkla görüşen Osmanlı Ocakları yöneticileri, bir çok karanlık eylem ile birlikte anılması dikkat çekti. Örneğin, Ocağın Başkanlığı’nı yürüten Kadir Canpolat’ın ismi, Hrant Dink cinayeti ile Papa 16. Benedictus’a yönelik saldırı hazırlığında da geçti
“TAYYİP’İN ASKERLERİYİZ” SLOGANI;
Osmanlı Ocakları’nın resmi internet sitesinde, ocağın 2009 yılında kurulduğu bilgisine yer veriliyor. Ve kısa süre içinde Türkiye’nin 81 iline yayılan ocağın, üyelerinden ise aidat almadığı öne sürüldü. Ocak yönetimi ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz başta olmak üzere bir çok kamu yöneticisi ile çok rahatlıkla görüşmesi dikkat çekti. Ocağın resmi internet sitesinde bu ziyaretlerle ilgili çok sayıda resim paylaşılırken, Ocak Başkanı’nın lüks bir makam aracı olması ve plakasının da, “Osmanlı Ocağı Genel Başkanı” yazması dikkat çekti. Sitede, Kadir Canpolat’ın bazı konuşmalarına da yer verildi. Konuşmalarda ve açıklamalarda, Osmanlı Ocak- ları’nın 400 vekil projesine destek çıkması dikkat çekti.
TARAF/ ANKARA

 

Subscribe to our Newsletter

Contact our Support

Email us: Support@templateism.com

Our Team Memebers