9 Eylül 2015 Çarşamba

Türkiye halklarına ‘gün kardeşliği gösterme günü’ diye seslenen Demirtaş, ‘Cizre’de ölüleri gömmek yasak. Ekmek, su, elektrik yok. Küçük bebeklerin susuzluktan çatlayacağı noktaya gelindi. Halkımız bulunduğu her yerde Cizre için yürüsün’ dedi
Sokağa çıkma yasağının ilan edildiği günden beri onlarca insanın katledildiği Cizîr’e (Cizre) yürüyüş başlatıldı. HDP’li bakanlar Müslüm Doğan ile Ali Haydar Koca, HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, HDP milletvekilleri, DTK, DBP, HDK, KJA ile dört bir yandan harekete geçen Kürtler, Cizîr’e aktı. Onlarca il, ilçe, belde ve köyden yürüyüşe geçen halkın önüne polis barikatlar kurarak engel olmaya kalktı. Kimi yerlerde polisle çatışan halk Cizîr’deki vahşete ‘dur’ demek için yürüşlerine devam etti. Cizîr halkına destek vermek ve HDP’nin grup toplantısını Cizîr’de yapmak isteyen HDP de dün yola çıktı. Mêrdîn’in (Mardin) Midyad ilçesi çıkışında araçları polis ile askerler tarafından engellenen HDP Eşbaşkanı Demirtaş ve beraberindekiler, Cizîr’e yürüyerek gitme kararı aldı. Bunun üzerine yurttaşlar sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti. Halkın yürüyüşü üzerine polis ve asker barikatları kaldırıldı.
AYAĞA KALK, KALK İNSANLIK‘Cizre’de Gazze ablukası’

Yürüyüş öncesi konuşan HDP Eşbaşkanı Demirtaş, Cizîr’deki katliama dikkat çekmek için yola çıktıklarını ve ölümlerin yaşanmaması için yola koyulduklarını belirterek, “Bugün yaptığımız gibi, her zaman barış için yollarda olduk. Cizre’de tek sivilin, tek polisin, tek çocuğun ölmesini istemiyoruz. AKP ve Davutoğlu’nun aklında sadece 400 vekil var, 400 vekili rüyalarında görecekler” dedi. Demirtaş, Başbakan ile görüşülmesine rağmen geçişlere izin verilmediğini ve hukuksuzluğun devam ettiğini söyledi. Uygulanan yasak ve engellemenin 12 Eylül döneminde bile uygulanmadığına dikkat çeken Demirtaş, “Biz İsrail’in Gazze üzerindeki ablukasına her zaman elimizden geldikçe karşı çıktık. Cizre’de Gazze ablukasıyla karşı karşıyayız. Bize sizin can güvenliğiniz yok deniliyor. Cizre’de 120 bin kişi yaşıyor, onların can güvenliği yoksa varsın bizim de can güvenliğimiz olmasın” dedi.
‘Yollarda barış diyeceğiz’

Son olarak Cizîr’in sahipsiz olmadığını ve Cizîr’e gideceklerinin altını çizen Demirtaş, “Siz savaş dedikçe biz yollarda barış demeye devam edeceğiz. Biz Cizre’ye doğru yola çıkacağız ve Cizre sahipsiz olmadığını görecek” diye belirtti. Yürüyüşleri Hezex’te (İdil) de kesilen Demirtaş, “Ülkenin düşük başbakanı yolumuza engel olmaya çalışıyor, o kadar hoca olmuş tarihten haberi yok. Her yere sesleniyorum, herkes Cizre’ye ulaşsın. Bizler yürüyeceğiz, yasadışı devlet uygulamalarının kalkması için yoldayız. Halkımız her yerde yola çıkmalı. On binler Cizre’ye yürümeli. Köy köy şehir şehir on binlerce kişi Cizre’ye ulaşmalı” diye konuştu. Demirtaş’ın konuşmasının ardından kitle, barikatları aşarak Cizîr’e yürümeye devam etti.
Öte yandan halkın Cizîr’e girmesini engellemek amacıyla askerin hendek kazdığı belirtildi.
Hezex (İdil) ilçesi yakınlarında 3’üncü kez engellendi. Karalar Mevkii’nde çok sayıda asker, korucu ve polis tarafından TOMA’larla engellenen HDP’lilerin tarlalardan geçişini engellemek amacıyla da barikat kuruldu.

Tek talebimiz yasağın kalkması

Demirtaş öncesinde ise Amed’de Cizîr’de yaşananlara ilişkin konuştu. Demirtaş, halkın günlerdir cenazelerini defnedemediğini hatırlatarak, sokağa çıkma yasağının ilan edildiği günden beri onlarca insanın katledildiğini vurguladı. Demirtaş, “Cenazeler defnedilemiyor. Defin yasak. Mezarlığa ölüsünü götürmek yasak. Ekmek, su, elektrik yok. Küçük bebeklerin susuzluktan çatlayacağı noktaya geldi. İsrail Filistin’e ne yapıyor diye açıklama yapsaydım, sulu gözlü hükümet hüngür hüngür ağlayacaktı. Sizce Cizre pişman olup 1 Kasım’da yüzde 90 AKP’ye mi oy verecek. Bizce bir şey değişmeyecek. Biz daha da büyüyeceğiz ama AKP bitecektir. Orada görev yapan gazeteciler ‘Biz Kobanê’de görev yaptık ama böyle bir şey görmedik’ diyorlar. Bir tek talebimiz var yasak kaldırılsın” dedi.

 

Subscribe to our Newsletter

Contact our Support

Email us: Support@templateism.com

Our Team Memebers